معاونت برنامه ریزی و اقتصادی
منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
ادارات و دفاتر
بخش عمومي
جستجو
رويدادها
صفحه اصلي
متون عمومي
متون عمومي
ورود كاربران
رويدادها
سه شنبه 19 آبان 1394 ضرورت اجرای طرح آبیاری نوین در بیش از چهار میلیون هکتار اراضی
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری گفت: اکنون از هشت میلیون و 700 هزار هکتار اراضی که به صورت آبی کشت می شود باید چهار میلیون و 100 هزار هکتار آن 10 سال آینده به سامانه آبیاری نوین مجهز شود.

عباس زارع  در جمع مسئولان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در بیرجند افزود: از مجموع اراضی آبی 5.5 میلیون هکتار آن شامل اراضی پایاب کوچک است که آب مورد نیاز آن از طریق چشمه ها، قنات ها و چاه های کشاورزی تامین می شود که یک میلیون و 450 هزار هکتار آن به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.
وی ادامه داد: از این رقم سه میلیون و 200 هزار هکتار اراضی پایاب و سدی است که بیشتر به شبکه های اصلی و فرعی تبدیل می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: اکنون در آب های زیرزمینی 609 دشت کشور کمبودهایی هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی دیده شده است.
زارع به دیدار هیات دولت با رهبر معظم انقلاب در شهریور ماه سال 93 اشاره کرد و گفت: در این دیدار رهبری تاکید زیادی بر مدیریت درست مصرف آب داشتند و بر اجرای سامانه های نوین آبیاری و توسعه آن در کشور تاکید کردند.
وی ادامه داد: بیشترین حجم آب کشور در حوزه کشاورزی به مصرف می رسد و بیش از 90 درصد تولید محصول کشاورزی از طریق آبیاری تولید می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری اضافه کرد: در این دیدار با تاکید بر توسعه طرح های سامانه نوین آبیاری از لحاظ کمی و کیفی به نوعی دولت و مجلس مامور شدند بیانات رهبر معظم انقلاب را عملیاتی کنند.
وی بیان داد: در ارتباط با سامانه های نوین آبیاری مجریانی تعیین شدند با توجه به ضرورتی که با هدف افزایش بهره وری و حفاظت کمی و کیفی از منابع آبی وجود دارد، وظایفی به مجریان محول شد.
زارع گفت: پارسال 13 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح سامانه آبیاری نوین در کشور پیش بینی شد که 200 هزار هکتار به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شد.
وی ادامه داد: سال قبل با توجه به کمبود نقدینگی و محدودیت هایی که دولت در ارتباط با بودجه و اعتبار رو به رو بود، به لحاظ فیزیکی 72 درصد طرح های آبیاری تحت فشار در کشور اجرا شده است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح آبیاری نوین از سال 69 در کشور اجرایی شد و در زمان حاضر سه هزار و 700 هکتار زمین های استان خراسان جنوبی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است که تا سال 93 این رقم یک هزار و 700 هکتار بود و یک سال گذشته جهش بسیاری خوبی در اجرای طرح یاد شده در استان صورت گرفت.
وی با اشاره به استقبال خوب کشاورزان از اجرای طرح های سامانه نوین آبیاری بیان کرد: با اجرای این طرح به طور متوسط در هر هکتار حدود چهار هزار و 400 مترمکعب آب صرفه جویی شده است.
زارع گفت: با اجرای طرح آبیاری نوین از نظر زیست محیطی نیز میزان سم و کودشیمیایی 25 درصد کاهش یافت و میزان تولید محصول کشاورزی هم از نظر کمی و کیفی حدود 30 درصد افزایش پیدا کرد

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران( ایرنا )

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.